Dangal

0
6520
Dangal Aamir Khan Film İncelemesi Eleştirisi
Yönetmen: Nitesh Tiwari | Senaryo: Piyush Gupta, Shreyas Jain | Oyuncular: Aamir Khan, Sakshi Tanwar, Fatima Sana Shaikh, Sanya Malhotra, Zaira Wasim, Suhani Bhatnagar | Aksiyon, Biyografi, Dram | 2016 | Hindistan | 166 Dk. | IMDb Puanı: 8.6

Pek de hakim olmadığım Hint sinemasının geçtiğimiz Aralık ayından beri konuşulan filmiymiş Dangal. Çok da haşır neşir olmadığım için ötelediğim filmi arkadaşım Serkan’ın (buraya teşekkür gelsin) yoğun ısrarı ile izledim ve pişman olmadım. Belki daha fazla insanın izlemesini sağlarım düşüncesi ile de paylaşmak istedim. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen, Hint sinemasının en ünlü adı, ülkemizde bu kadar ünlü olduğunu bilmediğim Aamir Khan‘ın filmi Dangal, yani Güreşçi, Mahavir Singh Phogat ve kızlarının ilham veren hikayesini anlatıyor.

Dangal: İyi Biyografinin Gücü

En inanılmaz hikayelerin gerçek olaylara dayanmasını her zaman büyüleyici bulmuşumdur. Biyografi kitaplarına bayılırım. Pek çok kötü örneğini görmüş olsam da biyografi filmleri hala ilgimi çekmeye devam ediyor. Filmin sonunda izlediğimiz karakterlerin gerçek hayat hallerini, sonrasında ne yaptıklarını görmemiz bizi neden bu kadar etkiliyor diye sormadan edemiyorum kendimce. Gerçek hayat kahramanlarının bize ümit vermesi ve imkansızları yok etmesi ile alakalı olsa gerek.

Dangal iyi biyografinin tüm sihri ile karşımızda. Mahavir Singh Phogat maddi sebeplerle çok sevdiği güreş sporunu terk etmek zorunda kalmış, eski bir şampiyon. Bir erkek çocuğu olsa da onu destekleyip, kendisinin elde edemediği uluslararası başarılara koşsun istiyor. 4 kız çocuğu olduktan sonra hayalini kenara koymuşken aslında güreşmek için erkek olmak zorunda olmadığını fark ediyor ve macera başlıyor.

İki kızı Geeta ve Babita ile antrenmanlara başlayan babanın, kızların güreşmesinin çok zor olduğu kırsal kesimde direnip başarı hikayesi çıkartmasını izlemek gurur verici ve kalbinize dokunacak bir hikaye. Bir o kadar da eğlenceli bir film, müzikleri ve temposu ile sizi ekrana kitlemesi muhtemel.

Dangal Film Eleştirisi Aamir Khan

Dangal: Hindistan ve Kadınlar

Dangal’ın bana dokunmasının en önemli sebebi konusu tabii ki. Benim ve çevremdeki pek çok kadının en hassas damarlarından birine dokunuyor. Hindistan örneği ile sınırlı olmayan, kısıtlanmış kadınlar ve kadın görevleri konusunda muhteşem bir başkaldırı içeriyor. En modern aileler içerisinde doğup büyümüş olanlarımız dahi toplumsal beklentiler ile savaşıyoruz. Belki de bu yüzden babalarının set koymayıp, her türlü mahalle baskısına karşı koyduğu bir ortamda başarıya koşabilen kadınları izlemek çok keyifli. Başlangıç babalarının zoruyla olsa da, güreş yoluyla zorlandıkları çerçeveyi kırıyor kızlar. Bizim ülkemizde de yaşanan, çevrenizde gördüğünüz, gazetede okuduğunuz pek çok önyargı ve diyalog ile kendinizi yakın hissedeceğiniz anlarla dolu Dangal. Ülkemizde her geçen gün kadınların daha da sınırlandırılmaya çalışıldığı, belirli görevlere atanmaya çalışıldığı zihniyetlere karşı söylenen, hep birlikte dans edeceğimiz bir şarkı gibi. Hint sinemasına ait olsa da Dangal’ın gücü evrensel bir hikaye anlatmasında.

Senaryo olarak şaşırtıcı bir film değil, klasik bir spor draması yolunu izliyor. Karate Kid’den beri alıştığımız, klişe bir hikayeyi eğlenceli anlatımı ve müzikleri ile süslediği için de rahatsız etmiyor. Filmin en duygusal anlarını Geeta ve Babita büyüyüp dev turnuvalara girdiğinde yaşasak da bence filmde ilk kalbimize dokunan çocukluklarını oynayan Zaira Wasim ve Suhani Bhatnagar. Bu nedenle en büyük kredi rol için 35 kilo alan Khan ile birlikte ikisine gidiyor. Gözleriyle oynayan ikili yüzünden film sonunda kendinizi kafa sallarken bulmanız da olasılıklar dahilinde 🙂 İlk defa bir filmini izlediğim yönetmen Nitesh Tiwari son kısmı gereğinden fazla uzatıp üzüyor olsa da filmin genelinde hissettirdiği özenli anlatım ve arkasında bıraktığı etki yüzünden göz ardı ediyorum. 

Phogat Kadınları <3 Ben

Film sonrasında ister istemez kendinizi Phogat ailesini ve yeni tanıştıysanız Aamir Khan ile ilgili araştırma yaparken bulabilirsiniz. Tabii ki filmde bazı sahneler, son maç gibi, filmi daha etkileyici kılmak adına dramatize edilmiş. Kızları da Phogat’ın gerçek hayatta filmdekine göre çok daha sert bir antrenör olduğunu söylüyor. Biraz araştırma ile hepsinin hayat değiştiren seçimlerinden memnun, başarılı ve göz kamaştırıcı kadınlar olduğunu göreceksiniz. Onların başarısının izlenmesinin başka kadınlara ve babalara/eşlere/abilere güç vermesini, önyargılarını değiştirmesini diliyorum.

Gönül rahatlığıyla tavsiye ettiğim bir film Dangal. İster spor dramlarını sevmeyin, güreş denince çelişkide kalın, dilerseniz Hint sinemasına uzak olun. Tüm önyargılarınıza rağmen, hatta önyargılarınız yüzünden izlemenizi öneriyorum. Tam bir aile filmi olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim, her yaşa hitap edecektir. İzleyin, izletin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here