Colossal

2
2772
Colossal Anne Hathaway Jason Sudekis Film Eleştirisi
Yönetmen: Nacho Vigalondo | Senaryo: Nacho Vigalondo | Oyuncular: Anne Hathaway, Jason Sudeikis, Austin Stowell | Aksiyon, Komedi, Dram | 2016 | Kanada, ABD, İspanya, Güney Kore | 109 Dk.

Fragmanı ile ilgimi çeken Colossal, garip bir şekilde Seoul’de bir canavar ile bağlantılı olan Gloria’nın hikayesini anlatıyor. Anne Hathaway ve Jason Sudeikis‘in başrollerini paylaştığı 2016 filmi, pek bildiğimiz canavar filmleri gibi bir konuya sahip değil, güzel yanı da burada.

Colossal: İçimdeki Düşman

Kahramanımız Gloria kendi kendini mahveden bir yapıya sahip, ciddi bir alkolizm problemi var. Kişisel düşüşüne paralel olarak maddi sebepler yüzünden aile evine ve kentine dönmek zorunda kalıyor. Bir şekilde Güney Kore’de yaşanan ciddi yıkımlara sebep olan bir canavarın kendi kişisel sorunları ile bağlantılı olduğunu fark ediyor. Çocukluk arkadaşı Oscar ile barında vakit geçirmeye başlaması ve çalışması ise bırakamadığı alışkanlığına pek fayda sağlayan cinsten değil.

Konu olarak oldukça hoşuma giden bir yönü var Colossal’ın. Alkolizmini kabul etmeyen ve içindeki canavarı kontrol edemeyen bir kadının savaşını bir canavar filmi üzerinden anlatması camı açtığınızda yüzünüze vuran temiz hava gibi taze geldi. Tür filmi beklentilerini kıran yönleri ile tavladı beni ilk yarısında. 28 Gün ve King Kong gibi birlikte düşünmediğim tonları birleştirmeyi başarmış. Canavarlarının üzerindeki çocuksu ve kişisel havaya da bayıldım, her yönüyle canavar bağlantısı beni yakaladı.

Colossal Anne Hathaway 2016 Film Eleştirisi

Colossal: Oscar’a Ne Oldu Yahu?

Bunca olumlu hisse rağmen ikinci yarıda beni kaybetmeyi başardı Colossal. Filmde Anne Hathaway‘in performası yerli yerinde. Oyuncunun komedyen tarafını her zaman sevmişimdir, bedbaht ve zor zamanlarındaki karakterlerini de kolaylıkla özdeşleşilebilir buluyorum, sarhoş olduğuna yeterince inandıramasa da. En büyük problem kesinlikle Sudeikis‘in karakteri Oscar. Sorun sevimliden korkutucuya ışık hızıyla geçiş yapabilen Sudeikis’te değil, karakterin gelişemeyişinde. Filmin büyük kısmında destekleyici arkadaş, muhtemel sevgili modunda iken bir anda Gloria ile düştüğü savaş bende karşılığını bulamadı. Geçişin uyumsuzluğu filmden alacağım tadı biraz kaçırdı. Oscar’ın gerçek motivasyonlarını anlatamayıp, hissettiremeyip, bağlantı noktasını sanki montajda eklemeyi unutmuşçasına tonu şipşak değiştirmesinin pek çok seyirciyi benim gibi boşluğa iteceğini düşünüyorum. Gloria’nın savaşını ve finaldeki kararları izlemek keyifli olmasaydı, sonuna dek izlediğime üzülebilirdim.

Farklı bir hikaye izlemek isterseniz karakter gelişiminde yaşadığı probleme rağmen Colossal’ı önerebilirim. Defalarca aynısını izlediğimiz Mumya filmlerinden çok daha keyifli, denenmemiş bir yönde ilerliyor, hatalarına rağmen de keyifle izletiyor. Aksiyonu heyecanı da yerinde. İkinci yarısını da ilk yarısındaki başarı ile bitirseydi, muhtemelen çevresinde kalplerle yazacaktım ismini buraya ama kısmet değilmiş. Orijinalliğine sağlık diyelim, böyle cesur filmlerin artmasını dileyelim, film akşamlarını şenlendirsin de sizlerin de yorumlarını alalım.

İlgilisine Not: İnternetten karıştırırken filmin finanse edilmesinde sinema hayranlarının kurduğu Legion M adlı 10.000 kişilik bir fonun da etkili olduğunu öğrendim. Farklı filmlerin artmasını dilediğimiz bir dönemde seyircilerin tokmağı eline aldığı bunun gibi gelişmeler beni pek mutlu ediyor. Bu güzel hareketi ve benzerlerini takip etmek niyetindeyim, güzellemelerini denk geldikçe paylaşacağım.
Kaynak: Hollywood Reporter

2 YORUMLAR

 1. Ben anlamadım yahu.
  Bu kadar salakça bir senaryo var ortada.
  Bu kadar absürt bir şekilde izleyiciye aktarılıyor.
  Karakterler ne konuyu yansıtabiliyor ne de,
  Ne oldu, ne zaman oldu, Oscar şizofren mi ya da Gloria neyi kafasını yaşıyor gibi tipik bir sürü soru varken akıllarda, tak diye bakıyoruz dünya haritası tersine dönüyor.
  Hadi oradan be!
  “Yazarımız” kendi edebiyat eserini yazmak için bu kadar özene bezene kelime seçip de filmi yere göğe sığdıramamış.
  Hayatımda izlediğim en berbat film. – Ki hayatım filmlerden ibaret-

  • Tabii ki yorumlarım oldukça kişisel, seninkine de saygı duyuyorum bu nedenle ama 5 üzerinden 3 pek yere göğe sığdıramadığım anlamına gelmiyor 🙂 Vakit ayırıp okuduğun için teşekkürler yine de.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here