Captain Fantastic

0
1162
Yönetmen: Matt Ross | Senaryo: Matt Ross | Oyuncular: Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler, Annalise Basso, Nicholas Hamilton, Shree Crooks, Charlie Shotwell, Kathryn Hahn, Frank Langella | 2016 | 118 Dakika

Sisteme karşı bir yaşam süren Cash ailesinin hikayesini anlatan Captain Fantastic seyircisini 6 çocuğu ile birlikte ormanda yaşayan Ben Cash ile karşılıyor. Anneleri akıl rahatsızlığı nedeniyle hastanede olan ailenin kabuklarından çıkmak zorunda kalmalarını ve hem çocukların hem de idealist baba Ben’in modern hayat ile yüzleşmelerinin hikayesini anlatıyor.

Cash ailesinin en büyük oğlu Bo’nun erişkin bir erkek olmak için avlanması ritüeli ile sert girişe rağmen çok hızlı bir şekilde sıcacık bir aile filmine dönüşüyor Captain Fantastic. Kendi fanusu içerisinde iken uyumlu ve mutlu ailemiz, aynı anda yüzleşmek durumunda kaldıkları çok fazla duygu ve eleştiri ile dağılmaya başlıyor.

Her biri dünyada tek olan isilere sahip Cash çocuklarından Zaja (Shree Crooks)

Çok parlak bir fikri formülatif ve boşluklarla dolu bir hikaye ile işleyen Matt Ross buna rağmen akıllarda kalacak duygusal bir aile filmi yaratmış. 21. yüzyılda alternatif bir hayat şekli mümkün mü sorusu üzerinden tamamen soyutlanmış ve hayat tecrübesinden yoksun bir yaşamın artılarını ve eksilerini çok güzel sergiliyor ve seyirciyi de modern hayatın getirdiklerini düşünmeye itiyor. Çocuklar babanın verdiği kararları doğru ya da yanlış sebeplerle sorgulamaya başladığında seyirciyi de tüm çelişkilere ortak edebiliyor. Her şeyi sadece kitaplardan öğrenen ama çok iyi eğitimli Cash çocukları ile teknoloji bağımlısı ve güya eğitim gören kuzenleri arasında geçen tüm sahneler harika, Bo’nun ilk öpüştüğü kıza evlenme teklifi ise üzerine krem şanti, tadından yenmez. Tüm zeka pırıltılı anlarına rağmen neredeyse hayat boyu süren bir anti-kapitalist yaşamın kağıt bir ev misali bir dokunuş ile dağılması ve finale geçişi ise filmin en zayıf yönleri. Ross’un Naom Chumsky’yi tanrı yerine koyan, yaşlarının çok ötesinde bilgiler ile donanmış bu garip bir kabilesinin uyum savaşında filmi kurtaran kesinlikle Viggo Mortensen ve başta George MacKay olmak üzere her biri yetenekli 6 genç oyuncu. Karakterleri derinleştirmek için kaçırdığı fırsatlara rağmen başından sonuna Viggo Mortensen’in oyunculuğu ve kalbe dokunabilen aile sahneleri, filmi ortalama havuzundan kurtarıyor hatta ödül sezonunda konuşulur hale getiriyor.

Baba Cash (Viggo Mortensen)

Posterine baktığınızda bir Wes Anderson filmi izleyecekmiş gibi his yaratması boşa değil, Stéphane Fontaine‘in renkleri çok sıcak. Bu seyirciyi samimi bir ortama davet ettiğinin bir göstergesi adeta. Duygulandıran ve düşündüren bu keyifli aile komedisi sadece Sweet Child O’ Mine sahnesi ya da Mortensen’in kırmızı ceketi için dahi ayıracağınız vakte değer, ebeveynlik sorgulaması üstüne cabası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here