Bridge of Spies

0
2946
Casuslar Köprüsü

Bridge of Spies, ya da vizyondaki adıyla Casuslar Köprüsü, soğuk savaş zamanında Sovyetler ile Amerika arasında geçen bir ajan takasını konu alıyor. Sigorta avukatı James B. Donovan’ın Amerika’da yakalanan Rus ajan Abel’i savunması ile başlayan hikaye, Donovan’ın takas sürecine dahil olması ile gelişiyor.

Filmin yönetmeni Spielberg olunca, otomatik olarak ödül konuşmalarına dahil oluyor. Filmografisinde pek çok zamanının ötesinde ve kült film barındıran yönetmenin tekniğine bir şey söylemek mümkün değil. Bridge of Spies da tıkır tıkır işleyen bir film, her şey yerli yerinde. Akıcılığı çok iyi, sıkılmak mümkün değil. Ancak bir taraftan da bu filmi daha önce de izlemişsiniz gibi bir tat bırakıyor damakta, Spielberg’ün bildiği sularda yüzdüğü, pek risk almadığı aşikar. Bir başka risk almadığı seçim de Tom Hanks olmuş. Saving Private Ryan, Catch Me If You Can ve The Terminal’den sonra 4. defa birlikte izliyoruz iki usta ismi. Hanks’in oynadığı idealist ve dürüst avukat Donovan karakteri o kadar başka rollerini çağrıştırıyor ki, uykusunda dahi oynardı gibi geldi rolü. Oyuncu seçimi belli olmadan senaryoyu okuyan pek çok kişinin aklında belirecek ilk seçenek olurdu zaten. Abel’i oynayan Mark Rylance ise yer yer parodik kaçan bir karaktere can verse de filmde dikkat çeken başka bir oyuncu.

Senaryoda Coen kardeşlerin imzası heyecan yaratsa da, Spielberg dünyasında Coen kardeşler sadece dengeleyici bir unsur olmuş, onların filmi gibi düşünmemek gerekli. Amerika propagandası kokan senaryo filmin en ortalama kısmı. Bir noktadan sonra Amerika muhteşem, liberal ve güneşli, Avrupa soğuk ve insafsız mesajı fazla göze batıyor ise de görüntü yönetmeni Janusz Kaminski sayesinde elde ettiğimiz seyir zevki için göz ardı edilebiliyor. Gerçek bir hikayeyi anlatıyor olsa da, dramatize edildiği ve Hollywood sosuna batırılıp servis edildiği fazlaca belli. Yine de filmin sonundaki Donovan ile ilgili bilgiler beni tavladı tabii, zayıf damarımdan yakaladı.

Vasat bir Hollywood kahraman ajan hikayesi olmak için de fazla iyi bir film Casuslar Köprüsü. Bu yılın izlenesi filmlerinden olsa da Spielberg cephesinde yeni bir şey olmadığını bildirmek boynumun borcu. Hem bu sayede, hem de buna rağmen kendinizi hikayeye kaptırıp sıkılmadan izleyeceğinizi garanti edebilirim.

Bu filmin de yer aldığı Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film listesindeki diğer filmleri keşfettiniz mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here