Begin Again

1
5090

Müzikleri ve doğallığıyla hayran bırakan Once ile hayatımıza giren İrlanda’lı yönetmen John Carney’nin Hollywood filmi Begin Again. Yine farklı aşk hikayelerinde kalbi kırılmış iki karakterin yolculuğunu ele alıyor. Bir ayrılık ile baş etmeye çalışan şarkı sözü yazarı Gretta ile hem aile hem de iş hayatında dibe vurmuş müzik yapımcısı Dan’i müzik aşkları bir araya getiriyor. Gerisi John Carney büyüsü. New York sokaklarında şehrin ruhunu da şarkılara katan kayıtlar yapmaya başlayan ikilinin arasında kelimeler ile tanımlanamayacak bir bağ oluşuyor. Carney kalıpların dışında bir müzik ve aşk hikayesi izletirken, tüm yolu yine muhteşem şarkılar ile bezemiş, bu iki kırık kalpten bir New York masalı yaratmış.

Büyük yıldızlar yer almasına rağmen film Once‘ta tadı damağımızda kalan doğallığı yakalamayı başarıyor. Her ne kadar Carney, son dönemdeki röportajlarında bir daha modeller ile çalışmak istemediğini ve Kiera Knightley’i yeterince inandırıcı bulmadığını söylese de, bence Knightley ile Mark Buffalo arasındaki kimya çok iyi. Yine de bu ikili arasından Buffalo’nun çok daha derin bir karakter yarattığını ve seyirciyi yakaladığını söylemek gerekli. Filmde yan rollerde tanıdık yüzler var. O dönemde henüz carpool karaoke’leri ile alıp başını yürümemiş bir James Corden, Gretta’nın eski sevgilisi olarak Maroon 5’ın vokalisti Adam Levine ve The Voice jürilerinden CeeLo Green yer alıyor. James Corden’den bekleyebileceğim bir performans vardı ancak açıkçası beni Adam Levine’ın rolün altından kalkması şaşırttı. Sonlardaki o sakalın gerçekten kasıtlı olarak o kadar kötü olduğunu umuyorum.mark-ruffalo-and-keira-knightley

Film Lost Stars ile Orijinal Şarkı dalında Oscar adaylığı almıştı, ki benim gönlüm ödülü de almasından yanaydı ama Selma’nın Glory’sine kaptırmıştı. Yine de bu, filmin şarkılarını günlerce dinlemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Hemen hepsinde Gregg Alexander’ın imzası var ama James Corden’in söylediği tüm şarkıları kendisinin yazdığını söyleyip, hakkını teslim edeyim. Bu gizli müzikalde orijinal şarkılar dışında da müzik kullanımı muhteşem. Müzisyen ruhunu film aşkı ile birleştiren yönetmenin sıradan olmayan, doğal ve iyi hissettiren filmlerine kapım hep açık. Tanışmayanlara da mutlaka öneririm.


 

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerik[Fragman] Collateral Beauty
Sonraki İçerik[Fragman] Live by Night
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here