Baby Driver

4
3046
Baby Driver
Yönetmen: Edgar Wright | Senaryo: Edgar Wright | Oyuncular: Ansel Elgort, Kevin Spacey, Jon Hamm, Lily James, Jamie Foxx, Eiza González | Aksiyon, Suç, Müzik | 2017 | 113 Dk.

Fragmanı ile heyecanlandıran Baby Driver, vizyondaki adıyla Tam Gaz, kadrosunun zenginliği ile göz kamaştırıyor. Bu kadar fazla starın bir arada olduğu bazı filmlerde en yetkin yönetmenler bile başarısız sonuçlarla karşımıza çıkabiliyor.  Bu defa sonuç şaşırtıcı derecede iyi! Baby Driver, bu yazın en iyi aksiyon filmi olabilir.

Baby takma adlı bir kaçış sürücüsünü oynayan Fault in Our Stars yıldızı Ansel Elgort, yıllar önce işlediği bir suç nedeniyle mafya babası Doc‘a (pek yerinde bir tercihle Kevin Spacey) borçlanmış. Baby, borcunu ödemek için çalışmaya devam ederken, aşkla da tanışıyor.

Baby Driver

Baby Driver: Hem Hikaye Hem Aksiyon Tam Gaz

Fast & Furious yıllarında yaşamış olmaktan ötürü bu tarz filmlere içi boş eğlence gözüyle bakma eğilimindeyim. Arabalara bir düşkünlüğüm de olmayınca, pek yanaşmıyorum bu tarz filmlere. Ryan Gosling‘in çok sınırda bir performans verdiği Driver‘ı başka bir kategoriye koyuyorum tabii. Edgar Wright bu önyargımı yerle bir ederken Driver kadar da karanlık olmayan, her dakikasında seyirciyi içine çeken bir film yaratmış. Aksiyonun az olduğu gibi çıkarım yapmayın, aksiyon ve heyecan son seviyede. Özellikle açılış araba kaçış sahnesi uzun zamandır izlediğim en tatlı aksiyon sahnesiydi. Suyunu çıkarmadan, gerçekçiliğini tüm Hollywood klişelerinin altına gömmeden göz alıcı bir aksiyon sahnesi yapmanın hala mümkün olduğunu gösteriyor. 3 yıl önce Kingsman: The Secret Service ile Matthew Vaughn‘un ajan filmlerine yaptığını yaparak çok kullanılmış bir hikayeden yepyeni hissettiren, aşırı cool bir film çıkarıyor izleyicinin karşısına. Senaryo o kadar detaylı ve dolu dolu ki, film arasına kadar ortalama bir Hollywood filmine yetecek kadar malzeme var. Oysa heyecan, bu noktada başlıyor. Türün efsanelerine göndermeler yapmadan duramıyor Wright, Goodfellas’tan Bonnie and Clyde’a, nereden geldiğini ve hangi türle dans etmekte olduğunu çok iyi biliyor. 

Baby Driver

Yıldız Kadro

Adına uygun bebek suratlı Ansel Elgort, gerektiğinde cool, gerektiğinde utangaç ve sevimli olabiliyor, karakter için nokta atışı olmuş. Karakterinin yumuşak noktalarını koruyucu babası yoluyla ve annesinin hikayesi ile ortaya çıkartıyor. Kevin Spacey için bir şey demeye gerek yok. Ne kadar iyi bir acımasız olabildiğini House of Cards izleyen herkes biliyor. Filmin renkli karakterleri usta hırsızlar Buddy (Nam-ı diğer Don Draper Jon Hamm),  Bats (Jamie Foxx) ve Darling (Eiza González) yerli yerinde seçimler. Hem Jon Hamm hem de Jamie Foxx çok karizmatik gangster olmuşlar. Her bir yan karakteri başarılı şekilde seyirciye tanıtması filmin ikinci yarısının etkisini arttırıyor. Hepsi tekinsiz, bir grup suçlunun içerisinde Baby, insanlara en az zararı verecek şekilde iyi olduğu işi yapıyor. İyi demek pek yeterli değil Baby’ye, Doc’un deyişi ile direksiyonun başında bir şeytana dönüşüyor. Sürekli müzik dinleyen bir ana karakter ile Wright, müziği filmin içerisine öyle güzel entegre ediyor ki, anın modunu belirleyen bir etkene dönüşüyor. Sanki direksiyonu Baby değil, müzik döndürüyor. RHCP’den Flea’nın ufak bir rolle karşımıza çıkması dahi müzik ile bağının işareti.

Filmin en zayıf halkası romantik hikayesi olsa da, bunda Cindrella’nın pek suçu yok. Kaybedecek bir şey kalmayan Debora (Lily James) ile Baby arasındakilere inanmak kolay olsa da, aksiyonlar arasında buradaki hikayeyi geliştirecek pek vakit bulamıyor Wright. Debora bu noktada Baby’nin annesine benzemesinden ve güzel sesinden öte olmayan bir hikaye öğesine dönüşüyor. Romantik sosu olmasa, şu an olduğu türler karması tadı olamayacağı için, hoş görülebilir bir zayıflık bu. Filmin sonu da bu eksik romantizmi pekiştirmeye çalışır tadda, keskin filme marshmellow tadında kalıyor. 

Hep bambaşka türleri yepyeni, cool ve eğlenceli bir tarzda ele almayı başaran Edgar Wright’ın yazdığı ve yönettiği film kesinlikle bir doruk noktası. Yılın en cool, en eğlenceli, en aksiyonlu ve bunlara rağmen altın kalpli filmi Baby Driver. Müzikleri ile uzun süre etkisinden çıkamayacaksınız.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

4 YORUMLAR

  1. Baby’nin hapishane sahnesinde mahkumların arkasında d.o.c. yazıyor, hapishane üniformalarında kullanılan bir kısaltmaymış. kafama takılan bizim doc ile bir alakası var mı senaristin verdiği bir alt metin, ne bileyim bir bağlantı gibi, yoksa ‘doc’ kevin spacey için rasgele mi seçilmiş?

    • Çok ilginç detay, fark etmemiştim çok teşekkürler. Belki de devam filmine kapı açmak için yapılmış olabilir mi? Baby’nin Doc’a dönüşmesi gibisinden?

  2. d.o.c ‘nin açılımı ”department of corrections” amerikada hapishanelerde suç departmanı olarak geçmektedir. çok güzel bir yazı olmuş bu arada filme mutlaka gideceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here