Aşk Sarhoşu – Love & Other Drugs

0
4518
Aşk Sarhoşu - Love and Other Drugs Gyllenhaal Hathaway
Yönetmen: Edward Zwick | Senaryo: Charles Randolph, Edward Zwick, Marshall Herskovitz, Jamie Reidy | Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Judy Greer, Oliver Platt, Hank Azaria, Josh Gad, Gabriel Macht | Romantik, Komedi, Dram | 2010 | ABD | 112 Dk. | IMDb Puanı: 6.7

Giderek soğuyan havalar evde kalmaları, hafta sonu tembel vakitleri arttırırken romantik komediler görece en güvenli seçimler. Vakit geçsin, keyifli bir şeyler izleyelim düşüncesi başrollerinin de etkisi ile Netflix‘te Aşk Sarhoşu – Love & Other Drugs izlerken bulmamamıza neden oldu. Peki izlemenize değer mi?

Aşk Sarhoşu – Love & Other Drugs: Tanıdık Hikaye

Jake Gyllenhaal‘ın oynadığı Jamie, işinden playboyluğu yüzünden kovulmuş bir kadın magneti. Pfizer’de ilaç temsilcisi olarak başladığı kariyerinde yükselirken tanıştığı Maggie‘ye (Anne Hathaway) kapılıyor. Tek sorun, Maggie’nin genç yaşına rağmen Parkinson hastası olması. İlişkilerde kaçak oynamayı seven ikili, tabii ki beklediğimiz üzere giderek birbirlerine aşık oluyor ve hikaye sarpa sarıyor. Kasımda Aşk Başkadır gibi filmlerde daha önce de izlediğimiz, baştan kaybetmiş aşıklardan Jamie ve Maggie. Yalnız bu defa Friends with Benefits ile harmanlanmış bir versiyonu var karşımızda.

Anne Hathaway hayatımıza The Princess Diaries‘in Mia’sı olarak girdiği için onu romantik komedilerde izlemek olağan hissettiriyor, yakışıyor da. Özgür ruh Maggie de Hathaway’in hem kolaylıkla altından kalktığı hem de üstüne yakışan bir rol olmuş. Yaşadığı problemleri ve Maggie’nin psikolojisini filmin romantik komedi modunu bozmadan vermeyi başarıyor. Benim ilgimi çeken aslında son dönemde çok daha karanlık ve köşeli rollerde karşılaştığımız Jake Gyllenhaal. Şu anda Hollywood’daki en iyi oyunculardan biri olduğuna inandığım Gyllenhaal’i bu kadar çıtır çerez bir rolde görmeyi beklemiyordum. Bir yandan da oyuncunun Zodiac sonrası Prince of Persia: The Sands of Time gibi kötü seçimler yaptığı, kariyerini tekrar şaha kaldıran ve yeteneklerini bize hatırlatan Denis Villeneuve filmleri öncesinde olduğunu düşününce şaşırmamak gerek. Filmde Suits’in Harvey Specter‘ı Gabriel Macht’tan Jonah Hill’in kötü versiyonu Josh Gad‘a pek çok tanıdık sima ile karşılaşabilirsiniz.

Aşk Sarhoşu Jake Gyllenhaal Anne HathawayAşk Sarhoşu –  Love & Other Drugs: Aşk Harmanlı İlaç Sektörü Eleştirisi

Gyllenhaal görece olarak karakter gelişimini verebilse de filmin esas problemi baş gösteriyor: kötü senaryo ve kötü yönetmenlik. Filmografisinde Glory, The Last Samurai ve Blood Diamond gibi eli yüzü düzgün yapımlar olsa da Edward Zwick gereksiz anlar ile filmi doldurmaktan geri kalamamış. Abartılı ve göz devirten seni seviyorum sahnesi, hikayeye hiç bir katkısı olmayan ve işin kötüsü komedi etkisi de yaratmakta başarısız yan karakter olarak kardeş, viagra yüzünden hastaneye gittiği anlamsız kesit gibi filmi daha komik yapacağım derken başarısız sahneleri serpiştirip durmuş. Filmin uyarlandığı kitaptaki sahneleri kesmeye kıyamadı belki, sebebini bilemeyeceğim. Bu kötü kararlar vermiş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Genel konu itibariyle bakıldığında ise ilaç sektörünü eleştirmek, hatta dalga geçmek isterken anlattığı aşk hikayesine kapılıp ikisinin de hakkını verememiş gibi hissettiriyor. Filmin başında odaklandığı sağlığa tezat ilaç temsilciliği dünyası bir yere bağlanamayıp skeç olarak kalıyor. 

Daha önce de birlikte Brokeback Mountain‘de oynamış olan ikilinin uyumu, seksapeli ve karizması filmi izlettiriyor mu? Evet. Filmi izlerken sıkılır mısınız? Pek sanmam. Aşk Sarhoşu konusu itibariyle benzerlerinin aksine dramatik yönü oldukça hafif kaçan, komedi ağırlıklı bir film. Zaman geçirmelik ortalama bir seyirlik olsa da vaktinizi daha iyilerine harcayabilirsiniz diye de düşünmeden edemiyorum. Daha önce şurada incelediğim Arctic Heart gariplikleri ve komik halleri ile daha iyi bir seçenek derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here