Arctic Heart – Yürekten Sevmek

0
3366
Arctic Heart
Yönetmen: Marie Madinier | Senaryo: Marie Madinier | Oyuncular: Guillaume Canet, Charlotte Le Bon, Damien Chapelle | Süre: 81 Dk. | Yıl: 2016 | Ülke: Fransa

Pek gösterim yüzü görememiş ama bir şekilde kendisini Netflix‘te bulmuş Arctic Heart ile ben de şans eseri rastlaştım. Rock’n Roll filminin de etkisi ile Guillaume Canet‘i görünce izlediğim romantik komedi orijinal dokunuşları olan bir film. Başrolde Canet’e yakında The Promise filminde oynayacak Charlotte Le Bron eşlik ediyor.

Arctic Heart – Yürekten Sevmek: Aşk Uğruna

Laboratuarında çalıştığı Prof. Quignard’a platonik olarak aşık olan Christophine’in aşkı uğruna kendisini ortaya atmasını anlatıyor. Penguenlerin güçlü bağışıklığını insanlara aktarma üzerine çığır açıcı bir buluş yapmak üzereyken kaynak yetersizliğinden dolayı kapanma tehlikesinde kalan laboratuarı, en çok da profesörü kurtarmak için gönüllü denek oluyor.

Christophine’i oynayan Charlotte Le Bon, aşırı masum ve aşık halleriyle biraz abartılı bir oyun sergilemiş ama bu onu sevmeye engel olmuyor. Şapşal aşık modunda gezdiği her an özdeşleşmek için bir fırsat gibi. Belirtmeden de geçemeyeceğim ki, gerçekten sevimli bir penguene benziyor. Guillaume Canet soğuk ve yüksek egolu profesörün yavaşça yıkılan kalkanını güzel bir gelişim ile yansıtmış. Komedi yeteneklerini doğal bir şekilde oyunculuğuna yansıtmayı iyi biliyor. Yan kadro filme esas eğlenceyi katan. Diğer araştırma ekibinin halleri ve tepkileri olmasa Christophine ve Quignard arasında zor gelişen ilişkiyi izlemek zorlayıcı olabilirdi. Özellikle Siegfried’i oynayan Damien Chapelle‘i başka yerlerde de göreceğimizi hissediyorum. Aralarında bir kimya olduğuna da tamamen ikna olmuş değildim ama iki oyuncunun da ekran karizması izletmeyi bildi.

Filmi yazan ve yöneten Marie Madinier ilk defa rastlaştığım bir isim. Arctic Heart ilk uzun metrajı olan yönetmenin senaryo yönünün daha kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Yönetmenlik açısından takip etmek isteyecek bir parıltı göremedim. Filmin gösterim şansı bulamaması da biraz bu yönde fikir veriyor.

Kısa süresi nedeniyle kolayca izlediğim bir film oldu ama bende çok fazla yer de etmedi. Zaman geçirmelik tercih edilebilir ve keyifli şekilde izlenebilir. Fikir olarak ilginç olsa da formülatif olmaktan pek kurtulamamış Arctic Heart ama sonu mutlu ediyor. Sevgiye ve kendini feda etmeye bağlaması kolaya kaçmak gibi olsa da filmin tonuna uyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here