An Idiot Abroad 1. Sezon İncelemesi

0
2248
An Idiot Abroad 1. Sezon

Dünyanın en sığ adamı dünya harikalarını gezerse

Ricky Gervais’i yakından tanıyanlar onun ağzından çok duymuşlardır Karl Pilkington ismini. An Idiot Abroad, Gervais’in kendi söylemi ile “birine uyguladığı en pahalı şaka” olarak nitelendirdiği belgesel serisi; üstelik belgesel genre’sına sıradışı bir yorum. İlk sezonu dünyanın 7 harikasını tipik bir İngiliz eşliğinde gezerek geçirdiğimiz belgeselin her bölümü bir dünya harikasına ayrılmış. Su gibi akan, kolay yutulan bir belgesel olmanın yanı sıra İngiliz gözüyle dünyaya bakış açısı sunması ile de ilgi çekici kesinlikle.

Türkçe çevirisi “bir aptal/şapşal yurtdışında” gibi görünebilir. İşin aslı, Karl aslında bir çok açıdan erkek ırsının topunu temsil ediyor. Amerikalı muadillerinin aksine İngiliz usulü “white trash” kesinlikle daha sempatik ve bir o kadar da sindirilebilir. Karl, Manchester doğumlu ve Londra’da yaşamı sürdüren ortalama bir vatandaş. Aklınıza bir İngiliz’i tanımlayan ne geliyorsa muhtemelen onda bulabilirsiniz. En büyük özelliği ise dünya gözünün henüz açılmış olmaması. İşte tam da bu yüzden onun gözünden dünya kültürlerine bakış açısına bayılacaksınız.

Belgesel izlerken sıkılanlar için birebir

Aslında belgesel izlerken çoğumuzun aklına gelen ve sorduktan sonra “ben de canım…” dediği bütün soruları yerinde konunun muhataplarına soran adam Karl Pilkington. Belki de bu onun en çekici özelliği. Ricky Gervais onu dünyanın farklı noktalarına çekim için gönderirken aslında amacı bir belgesel bölümü çekmek değil. Karl, etrafındakileri sürekli sorgulayan ve sürdürülebilir İngiliz usulü yaşama uyarlamaya çalışan bir adam. Farklı kültürleri ve inanışları içine çekerek tatmak onun için abes. “Böyle de yaşanmaz ki kardeşim” diye başlayan cümlelerle itiraz etmek için hayata baktığınız at gözlüklerinin sıkı sıkıya kafanıza monte edilmiş olması gerekiyor. Karl ise at gözlüklerine sıkı sıkı sarılan, onlarını benimseyen bir yapının timsali.

Mısır piramitlerine bakıp “ne gerek varmış ki” diyen tavrına karşılık, ona cezasını kesen ise programın yapımcıları Ricky Gervais ve Stephen Merchant. Karl’ın “comfort zone” dışı bir gezi geçirmesi ve bütün bölüm söylenecek kadar malzeme bulabilmesi için ellerinden geleni yapıyorlar. “Yiye yiye Anadolu” tarzı yerli reality belgesel programlarımızın tersine sıkı kurgulanmış bir komedi-belgesel var karşınızda. Karl’ı gittiği yerlerde medeniyet dışı şartlar, insanlar ve maceralar bekliyor.

Fazla düşünmeden izlemenizi tavsiye etmekle kalmayalım. Netflix’de belgesel kategorisinde adını görüyor olabilirsiniz. Aman uyaralım; “Bizim evde hep belgesel izlenir, mesela An Idiot Abroad” gibi cümleler kurmaya kalkmayın, düşündüğünüz kadar havalı olmayabilir.

Not: Belki bu son foto her şeyi özetliyordur…

Netflix üzerinden izlemek için: https://www.netflix.com/title/70221401

Ricky Gervais’in resmi sitesi: http://www.rickygervais.com/anidiotabroad.php

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here