A Simple Favor – Küçük Bir Rica

2
3762
A Simple Favor
Yönetmen: Paul Feig | Senaryo: Jessica Sharzer, Darcey Bell (Roman) | Oyuncular: Anna Kendrick, Blake Lively | Komedi, Suç, Dram | 2018 | ABD, Kanada | 117 Dk. | IMDb Puanı: 6.9

Gönüllerin Serena van der Woodsen’ı Blake Lively ve komedi yeteneğine rağmen mi yoksa o yüzden mi bilemediğim dışlanan kız stereotipine hapsolan Anna Kendrick‘i bir araya getiren A Simple Favor – Küçük Bir Rica, Paul Feig imzalı bir film. The Heat, Bridesmaids, son Ghostbusters gibi filmlerden tanıdığımız yönetmenden beklenenin tersine gerilim soslu bir dedektiflik filmiyle karşı karşıyayız.

A Simple Favor: Emily Nerede?

Yalnız bir anne ve vlogger olan Stephanie, aynı okula giden çocukları vasıtasıyla tanıştığı, bir moda markasının Kurumsal İlişkiler Direktörü olan havalı Emily ile arkadaş olur. Emily’nin gizemli bir şekilde kaybolmasının ardından Stephanie arkadaşının izini sürmeye başlar ama bunun için önce Emily’nin sırlarını çözmesi gerekir.

Beklentinizin tersine, A Simple Favor bir komedi filmi değil. Yönetmen Paul Feig yetkin olduğu komediyi bu defa aksiyon yerine gerilim ile umarsızca karıştırıyor. Klişe bozan bir film değil belki A Simple Favor ama klişeleri nasıl kullanacağını bilen bir film. Bazen öyle ucuz numaralar yapıyor ki, seyirci olarak nasıl kandığımıza şaşırıyoruz ama bu filmde eğlenmemize kesinlikle engel olmuyor.

Bir Karakter Olarak Emily’nin Gardrobu

Stephanie gibi seyriciyi de büyüleyen Emily karakteri Lively’nin üzerine özel dikilmiş gibi oturuyor. Lively, bildiği yerden sorulmuşcasına karakteri zorlanmadan ete kemiğe büründürüyor. Her detayı ile filme tonunu veren muhteşem takım elbiselerinin de bunda katkısı büyük. Oğlunu parktan almaya smokin ile giden, mezarlığa göğüs dekoltesi ve baston ile gelen Emily, Stephanie’de olmayan kendine güveni simgeliyor. Varolmak için durmaksızın çabalayan Stephanie’nin Emily’ye neden çekildiğinin en önemli sebebi aralarındaki kendine güven farkı. Emily’nin güç kokan gardrobu film boyunca onun karakterinin ve varlığının simgesi haline geliyor.

Gerektiğinde filmin tonunu tüy gibi hafifleten ve filmin sürpriz anlarına seyirciyi hazırlıksız yakalatan Kendrick filmin asıl silahı. Stephanie’nin Emily’nin gizeminin ardında kendini aradığı film Kendrick’in başarısı ve başroller arasındaki sinerji olmasa bayat bir denemenin ötesine geçemezdi kuşkusuz. Paul Feig’in önceki filmlerinde de en iyi başarısı olan oyuncu yönetimi burada da devam ediyor. Başrolleri arasındaki elektriği ve komedi öğelerini The Heat seviyesinde yakalıyor ve bunu gerilimi yok etmeden ustaca kullanıyor. Uzun yıllar aklınızda kalacak bir film değil belki ama vaat ettiği eğlencenin hakkını veriyor A Simple Favor. Blake Lively’nin gardrobu da Gossip Girl nesli seyircinin yanına kar kalıyor!

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikSense8 8 Haziran’da Dizi Finali ile Dönüyor!
Sonraki İçerikIf Beale Street Could Talk
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here