A Ghost Story

3
3696
A Ghost Story Rooney Mara Casey Affleck David Lowery
Yönetmen: David Lowery | Senaryo: David Lowery | Oyuncular: Casey Affleck, Rooney Mara, McColm Cephas Jr. | Dram, Fantastik, Romantik | 2017 | ABD | 92 Dk.

Kendimce ruh hali filmleri olarak tanımladığım, bir yerlere koyamadan, puan vermeye bile kıyamadan çok sevdiğim filmler var. İlk saniyesinden son saniyesine beni başka bir dünyada hissettirmeyi başarır bu filmler, o ruh halini tekrar yaşamak için de sık sık ziyaret ederim. A Ghost Story de bu listenin en yeni misafiri. Beni bu yıl şu ana dek en çok etkileyen film oldu. Neden böyle bir açıklama ile girme ihtiyacı hissettim, biraz onu, biraz da neden bu listede olduğunu anlatayım.

A Ghost Story: Bir Vazgeçemeyiş

A Ghost Story Rooney Mara

2013’te bağımsız filmler arasında çokça konuşulan ve beğenilen Ain’t Them Bodies Saints‘in ve animasyon Pete’s Dragon‘un yönetmeni David Lowery‘nin yeni filmi. Ain’t Them Bodies Saints‘teki gibi başrollerinde Carol ile kalbimi çalan Rooney Mara ve geçtiğimiz yıl Oscar kazanan Casey Affleck oynuyor. İçerisinde hayalet olmasına rağmen bir korku filmi değil. Bu kime ait olduğu önemsiz, aşk ve kaybediş hikayesi bir nevi 92 dakikalık trans aslında. İlişkilerine ait çok az şey bildiğimiz bir çiftten erkek olan bir trafik kazasında hayatını kaybeder ama gidemez. En klişe hayalet formunda, çarşaflar içinde evine geri döner. Sadece form olarak dahi komik ama inanılmaz hüzünlü hayaletimiz zaman kavramını kaybettikçe ve gidemedikçe biz de onunla birlikte dururuz ama zaman durmaz.

A Ghost Story, bir ilişkiyi var eden güzel çirkin küçük anılar ve anlar ile bezeli, dünyanın en mutsuz ve etkileyici yemek sahnesine sahip, sakin, durağan ama gerçek hislerle dolu. Hüzünlü hayaletiyle çaresiz ve umutsuz, neyi beklediğimizi bilmeden dakikalarca kitliyor ekrana. Zaman kavramı yok oluyor, hayatı, insalığı ve zamanın döngüsünü sorgulatıyor. Gözleri bile görünmeyen çarşaf yığını ana karakterine rağmen aşk, kaybetmek, devam etmek, devam edememek üzerine düşündürüyor. Varoluşsal buhranlarda boğuyor, kalbinizi kırıyor, ardında milyonlarca his bırakıyor. Melankolisi ve müzikleri kalıyor ruhunuzun köşelerinde, günlerce peşinizden geliyor.

A Ghost Story: Aşk ve Zaman

A Ghost Story Casey Affleck

Şiir gibi bir film A Ghost Story. Aksiyon ve macera dünyasına çok uzak, derdini görsel olarak anlatan bir filmden bahsediyorum. Durağanlığına kızabilir, konuşma olmamasından sıkılabilir, beğenmeyebilirsiniz. Eğer aklınızı ve kalbinizi yormayacak, başı sonu belli bir anlatı arıyorsanız, bir eğlence ya da aksiyon bekliyorsanız, beklentinizden çok uzak. Ama dünyasına kapılabilirseniz bu duygusal yolculuğun sizde bırakacağı tat pek çok filmde hissedemeyeceğiniz yoğunlukta. Bambaşka ve alışılmadık bir şeyler izlemek isterseniz, A Ghost Story nostaljik kenarları yuvarlak çekimi, kendine bile yabancı atmosferi, melankolik müzikleri, efkarlı renkleri ve derinden etkileyecek hüznü ile sizi bekliyor.

Lowery Spirited Away’den benim çok beğendiğim Under the Skin‘e bu filmi çekerken etkilendiği filmleri 10 Movies That Influenced A Ghost Story listesi ile paylaşmış. Merak edenlere önerilir. 

SaveSave

SaveSave

SaveSave

3 YORUMLAR

      • Filmi izledikten sonra tekrar yazını okumak istedim. Yazdıkların şimdi çok daha anlam kazandı doğal olarak.

        Ne diyeceğimi, nasıl yorumlayacağımı bilmiyorum ama çok etkilendim bu hikayeden. Sevgi, çaresizlik, bekleyiş, umut onca duygu bu kadar güzel anlatılırdı, hem de bu kadar az sözcük kullanılarak! Kesinlikle bir daha izleyeceğim. Buna eminim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here