A Christmas Carol – Yeni Yıl Şarkısı

1
2473
A Christmas Carol - Yeni Yıl Şarkısı
Yönetmen: Robert Zemeckis | Senaryo: Robert Zemeckis, Charles Dickens | Oyuncular: Jim Carrey, Gary Oldman, Colin Firth | Animasyon, Dram, Aile | 2009 | ABD | 96 Dk. | IMDb Puanı: 6.8

Charles Dickens’ın romanından uyarlanmış bir animasyon Disney’in Yeni Yıl Şarkısı (A Christmas Carol). Ben hikayeyi ilk olarak basitleştirilmiş bir ingilizce kitabında küçük yaşlarda okumuştum ve halen o seferki etkisini hatırlarım; bir kitaptan çok, zaten filmi çekilsin diye yazılmış bir hikaye etkisi yaratmıştı bende.

A Christmas Carol – Yeni Yıl Şarkısı: Vurdumduymaz Bir Cimrinin Uyanışı

Jim Carey’in bir çok rolünü üstlendiği hikaye; cimriliği ve paragöz hali ile bize ne kadar kötü bir adam olduğunu gösteren Miser Ebenezer Scrooge’un ölmüş arkadaşının hayaletinin onu bir noel akşamı ziyaret etmesiyle başlar. Kendisinin ardından gönderdiği 3 hayalet (geçmiş, şimdi ve gelecek) ile karakterin yanlışlarının farkına varıp, iyi bir insana dönüşmesini sağlar.

Geçmiş Zaman Hayaleti, karakterin kendi geçmişindeki arkadaşlıkla, aşkla, aile ile birlikte geçirdiği mutlu anları gösterirken karakter ile birlikte duygusal bir tebessüme sürükleniyoruz. Ardından zaman ile karakterin değerlerinin değişmesi, dudaklarımızdaki o tebessümü acı bir tada çeviriyor. Scrooge için de öyle olsa gerek ki, daha fazla orada kalmak istemeyerek kaçmaya çalışıyor.

Filmin bu zaman dilimindeki animasyonların yarattığı etkiye bayıldım! Sanki biri benim de kalbime dokunmuş ve o karlı dalların arasında ayaklarım yerden kesilmiş gibi hissettim. Harikaydı! Sonundaki ay ışığındaki sahne ise çok keyifli bir düşüştü!

A Christmas Carol – Yeni Yıl Şarkısı / Geçmişin Hayaleti

Noel gecesi ikinci ziyaretine gelen ise Şimdiki Zaman Noeli Hayaleti oldu. Bu hayaletin gösterdikleri, yaşlı adamın hayatında ona rağmen varlığını sürdüren, ona iyi davranan, huysuzluğuna rağmen onun iyiliğini isteyen insanların o günkü hikayeleri oldu. Bir evdeki acı gerçek, diğer evdeki komik oyun ile bizlerin ve Scrooge’un hem boğazında bir yumru bırakıyor, hem de acı acı gülerken düşündürüyordu.

Şimdiki zaman hayaletinin yetisi ile günümüz insanlarına yukarıdan bakmak keyifli bir görsel şölendi. Oda her ne kadar yapıştırma dursa da bizler de tutunacak bir kemer aradık 🙂

A Christmas Carol – Yeni Yıl Şarkısı / Günümüzün Hayaleti
Geleceğin Korkusu

Son olarak da Geleceğin Hayaleti ziyaretine geldiğinde hepimiz Scrooge’un dediği gibi, en çok da senden korkuyoruz dedik galiba o anda. Ve sanırım hakettiği kadar da korkutucuydu! Tam bir korku filmi havasında geçen bu kısımda, kendi ölümünü kabul etmek istemeyen, yaralı bir kuş gibi çırpınan ve geleceği değiştirmek için elinden geleni ardına koymamaya yeminli bir Scrooge vardı karşımızda.

Bu kısımdaki boyut değişkenleri bir mimar olarak biraz daha fazla dikkatimi çekmiş olabilir tabi… Bir fareden bile küçük hale gelen karakterimiz, buzlu yollarda koşup, yağmur oluklarında kayarken hepimize aslında ne kadar savunmasız ve minnacık olabileceğimizi hatırlatırken; bir saçaktaki buz sarkıtının ya da bir perdenin halkasının başka bir ölçekte nasıl görüneceğini göstererek algılarımızla oynuyordu.

A Christmas Carol – Disney’in Yeni Yıl Şarkısı / Küçük Tim

Geçmiş ile mutluluğunu, şimdi ile gerçekliği ve gelecek ile endişeyi hisseden Scrooge’un sonunda bir Noel neşesi ve enerjisine dönüşmesi ise hepimizde mutlu son etkisi yaratmış olmalı.

Kefenin cebi yok öyle değil mi?

Küçük Tim’in dediği gibi Tanrı hepimizi korusun, herkesi! 🙂

Kısa Kısa

  • Kukuletelı Scrooge bir tek bana sevimli geliyor olamaz değil mi?
  • Sahneler arası görsellerdeki bağlantılar alkışı hak ediyor bence.
  • Cehalet ve Yoksulluk’un büyümeleri çok etkiliydi, sanırım hala etkisinden çıkabilmiş değilim…
  • Yeğeninin dayısını neden sevdiğini anlayan varsa bana da söylesin…
  • Animasyon olmasından dolayı dublajlı izledim ve baya başarılıydı, ama tabi ki de orijinali ile karşılaştırmalar yaptım ve hala anlamlandıramadığım kısımlar var. Dublaj izlediğime memnunum bu noktada…
  • O zincirler bana izlerken bile ağır geldi.
  • Bir daha diyeceğim görseller çok çok iyi değil miydi?!

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here