120 BPM – Kalp Atışı Dakikada 120

0
3749
120 BPM - Kalp Atışı Dakikada 120 - Sean
Yönetmen: Robin Campillo | Oyuncular: Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel, Antoine Reinartz | Senaryo: Robin Campillo, Philippe Mangeot | Dram | 2017 | Fransa | 140 Dk. | IMDb Puanı: 7.7

70. Cannes Film Festivali fatihi 120 BPM, Kalp Atışı Dakikada 120Filmekimi 2017 programında kaçırmayı göze alamadıklarımdan biriydi. FIPRESCI, Büyük Jüri Ödülü ve Queer Palm‘ı alan Altın Palmiye adayı film Fransa’nın da Oscar aday adayı oldu. Yönetmen Robin Campillo‘nun üçüncü uzun metrajı AIDS hastalarına karşı olan kayıtsızlıkla savaşan aktivist bir grubun çevresinde ve kalbinin tam ortasında geçiyor. 

Kalp Atışı Dakikada 120: Sessizlik Ölüm Demek

90’ların başında AIDS hastalarının haklarını korumak için uğraşan Act Up’ın Paris kanadında ekibe yeni katılanlarla birlikte başlıyor Kalp Atışı Dakikada 120. Sessiz Nathan ile katıldığımız ve tanımaya başladığımız grup renkli ve enerjik. Kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmek için kavga eden, tüm isyanlarının ucunda yaşama ümidi olan bir grup bu. Campillo, ilk bakışta ortak bir amaç uğruna bir araya gelmiş bir grup aktivisti damarlarında gezerek onları giderek zayıflatan hastalıkla yüzleşen yüreklere dönüştürüyor hızlıca. Belgeselvari havasıyla konunun gerçekçiliği seyircinin içine işliyor. Act Up grubunun tüm ciddiyetini ve deliliğini aynı anda ve aynı hassasiyette ekrana getiriyor film.

120 BPM Beats Per Minute - Kalp Atışı Dakikada 120

İlk yarıda durumu olduğundan daha dramatik hale getirmeden heyecanlı ve eğlenceli bir portre çiziyor. Grubun savaştığı tüm cepheleri ve zihniyetleri gösterdikten sonra tonu giderek ağırlaşıyor. Grubun genelinden aşklarıyla kamerasına takılan Sean ve Nathan’a doğru ilerliyor. Sean’ın göz alan enerjisine doğru çekilen Nathan ile birlikte seyirci de yanacağını bile bile ateşe uçarken buluyor kendini. Ne yazık ki ikilinin aşk hikayesine AIDS hızlıca pençesini geçiriyor.

Kalp Atışı Dakikada 120: AIDS Pençesinde Yürekler

120 BPM (Beats Per Minute)’in en büyük rengi Sean’ı oynayan Nahuel Pérez Biscayart. Göründüğü her sahnede bütün ilgiyi üzerine çeken muhteşem bir karizması ve enerjisi var, sahne çalıyor demek az kaçar. Buna rağmen filmin en derin anlarını Sean’ın tersine içine kapanık ve sessiz görünen Nathan’ı oynayan Arnaud Valois‘un sahnelerinde hissettim. İkilinin dengesi ve aralarındaki uyum öyle güzel ki, sanki yönetmen grubun belgeselini çekmek isterken kendisini hayranlıkla ikiliyi izlerken bulmuş gibi hissettiriyor. Act Up içindeki her bir karaktere hızlıca ısınan seyirci de bu geçişi çok doğal bir şekilde karşılıyor. Sonunda elimizde içten ve etkileyici bir aşk hikayesi kalıyor.

İçindeki ağır sosyal mesajı verirken bu kadar içten olabilen bir film beklemiyordum Kalp Atışı Dakikada 120‘ye girerken. Duyarsız olduğumuz bir konu olduğunu yüzümüze çarpmadan yüreğimize oturuyor resmen. Kendisi de daha önce üyesi olduğu grubu salonun içerisine taşıyan Campillo’ya sadece doğru mesajları bu kadar güzel verebildiği için dahi ödül vermek gerek. Filmi geç saatlerde mesai yorgunluğuyla izlememe rağmen 140 dakikanın nasıl geçtiğini anlamadım. Filmekimi 2017’de izlediğim filmlerden bende en çok yer edeni oldu, biraz kalbinizi kıracağını bile bile mutlaka izlemenizi öneriyorum.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here