Wonder Woman

0
576
wonder woman
Yönetmen: Patty Jenkins | Senaryo: Allan Heinberg | Oyuncular: Gal Gadot, Chris Pine, Connie Nielsen, Robin Wright, Danny Huston, David Thewlis | Aksiyon, Macera, Fantastik | 2017 | 141 dk.

Wonder Woman uzun zamandır hem heyecan hem de korku ile beklediğim bir filmdi. Karakteri çok sevdiğim için hakkını veren bir orijin hikayesi izlemek için yanıp tutuştuğum kadar herkesin hayallerini yıkan Batman v Superman ve Suicide Squad sonrasında tüm heyecanım korkuya dönüşmüştü. Fragmanı heyecanlandıran filmin vizyona girmesi ile birlikte bekleyiş de sona erdi.

Amazon Prensesi Diana’nın Wonder Woman dönüşümü

Amazon Prensesi Diana (Gal Gadot)’nın çocukluğundan başlayan hikayesi 1. Dünya Savaşı esnasında uçağı düşen bir subayın sadece kadınların yaşadığı adaya gelmesi ile değişiyor. İnsanların savaşmasına Savaş Tanrısı Ares’in sebep olduğuna inanan Diana, onu bulup öldürür ise tüm savaşları da sona erdireceğine inanıyor. Bu görevin peşinden Steve Trevor (Chris Pine) ile birlikte adayı terk ediyor ve savaşa katılıyor.

Filmin ilk yarısında ağırlıklı olarak Amazon kadınlarını izlememize rağmen onların savaşçı dünyaları dışında çok fazla bir şey öğrenemiyoruz, bu beni üzen bir kısmı. Orijinalde Wonder Woman hikayesi İkinci Dünya Savaşı döneminde başlasa da Birinci Dünya Savaşı döneminde kadın olma temasını da işlemeyi tercih etmiş. Themyscira’ya düşen Steve Trevor’un şaşkınlığı Diana’nın Londra’ya gelmesi ile yer değiştiriyor. Dönemin kadın kıyafetleri ile rahat edemeyen Diana, kadınlara dayatılan kalıpları elinin tersiyle itiyor. Film boyunca devam eden bir tema bu, dur dendiğinde dinlemeyen, takip etmeyen yön veren bir kadın karakter yaratmayı başarıyor yönetmen Jenkins.

Wonder Woman

Kadınlar Yönetimi Ele Geçirince

Yönetmen koltuğunun bir kadına hatta 2003 yapımı Monster ile tanınan Patty Jenkins‘e teslim edilmesi güçlü bir kadın karakter yaratımı için doğru bir tercih olmuş. Bir türlü istenen başarıyı elde edemeyen DC filmlerinden çok Marvel filmlerine benzeyen bir tadı var oraya ulaşamasa da. Bu anlamda DC’nin yön değiştirdiğini düşünebiliriz. Bunu bu yılın sonunda vizyona girecek Justice League ile daha net göreceğiz.

Gal Gadot tip olarak muhteşem bir Wonder Woman olsa da, oyunculuk olarak ortalama kalıyor. Chris Pine filmin bence gizli cevheri, isteneni tam tadında veriyor. İsrailli Gadot’un aksanı, dünya ile bağlantısını kesmiş Amazonlar hissini vermek için güzel bir detay olmuş. Kötü karakter pek çok filmin zaafı. Burada da zayıf ve fiziki zorlama dışında kahramanda bir gelişim sağlayamayan bir kötü ile karşı karşıyayız. Her filmde bir Joker bulmak zor elbet ama daha çok Bane’ler, League of Shadows’lar olsa keşke.

Senaryo açısından çok zengin olduğunu söylemek zor. Genç seyirciyi düşünerek romantizm de hikaye derinliği de eksik bırakılmış gibi, fazla jenerik. Steve Trevor ile aralarındaki aşkın çok ikna edici olmamasının hikayeyi zayıflattığına inanıyorum. Buna rağmen Chris Pine‘ın filme denge getirdiği kesin. Gal Gadot‘un önüne çıkmadan yanında durabilen ve ezilmeyen erkek karakter güç katmış.

Eksiğine gediğine rağmen ben sevdim bu başlangıcı. Risksiz olması daha çok hayran getirir mi göreceğiz. Filmin puanının IMDb’de bu kadar yüksek olması beni şaşırtan. Bu yüksek puanda uzun zamandır beklenen kadın kahraman filmi olmasının ve eleştirmenlerin kadın kahramana desteğinin etkisi büyük. Benim beğenim de biraz yanlı, o konuda da uyarmış olayım. Keşke yeri yerinden oynatan bir film olabilseydi hissim baki ama puanıma güçlü ve çok sevdiğim bir kahramanı keyifle izleyebilmiş olmanın sarhoşluğu dahil. En azından gücüyle dünyayı değiştirebilen bir kadın kahramanımız oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here