Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

0
1691
Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm Daenerys Jon Snow
Hello! Is it me you're lookin' for?

İlk kanın döküldüğü ikinci bölümün olayları sonrasında yeni bölüm için heyecan doruktaydı. Yıllardır beklediğimiz Jon Snow & Daenerys Targeryen buluşmasından yeni savaş hamlelerine Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm çekiştirmelerine başlayalım. Sürpriz bozanların yer alacağı konusunda önden uyarayım, bölümü izlemeyenlerin okumaması tavsiye edilir.

Ateş Buzu Eritmeden

Game of Thrones Season 7 Episode 3 Daenerys
Pardon, biri neden bu adamı yakmadığımı hatırlatabilir mi lütfen?

Kitap serisinin adının “Buz ve Ateşin Şarkısı” olmasından dolayı Jon Snow ve Daenerys‘e atfedilen bu lakaplar, bu hafta gerçekleşen tanışma için heyecan yarattı. Bir yandan Jon Snow‘un taht oyunlarına olan ilgisizliği bir taraftan Khaleesi’nin kolay sinirlenen yapısı düşünüldüğünde Snow adı say say bitmeyen Kraliçe’nin karşısına çıktığında ortamın buz kesmesi doğal. Daenerys‘in tüm ataklarına güzel cevap veren Jon Snow’un artık bir şeyler bildiğini kabul edebiliriz. En azından şu ana dek başını kaybetmedi ya da yanmadı, bu da Stark ailesi için bir gelişme. Daenerys’in tüm konuşma esnasında neden yakmıyoruz bu adamı hatırlatır mısın? bakışları ile Tyrion’a dönmesi ürkütmedi değil tabi ama bu hayran kitlesi Jon Snow’u bir daha kaybetmeye dayanamaz. Kabul etmeliyim ki bölümde en çok keyif aldığım sahneler Tyrion ile Jon arasındakilerdi. Aralarında birbirlerini hiçken ve üzerlerinde daha az siyasi zırh varken tanımış olmalarından kaynaklanan güvenin verdiği samimiyetle dizinin yönünü değiştiren bir arkadaşlık oldu bu. Tyrion olmadan ne Snow oraya gelirdi ne de Daenerys onu yakmadan durabilirdi. Ve evet Tyrion, Jon Snow senden çok daha iyi dertleniyor 🙂

Tüm gerginliklere rağmen Jon Snow’un Daenerys’in saygısını ve ilgisini çektiğini söyleyebiliriz, bu da bu bölüm için yeterli bence. Jon’un ejderhaları gördüğünde kendini yere atması? Paha biçilemez. Biz seyirciler alıştığımız için Daenerys’in çocuklarına bu tepkiyi beklemiyordum ama diğer kimsenin tepki vermemesi da oldukça epikleştirdi sahneyi. Go Dragons Go!

Varys güya Daenerys’in yanında, ordular yer değiştiriyor dünyadan haberi yok. Ne biçim bilgi ağıdır bu? Bu adamın tüm olayı her şeyi duyması değil miydi, küçük kuşları mı tükendi? Acaba arkasından iş mi çeviriyor dedirtti. Bu diyarlarda öleceksin dedikten sonraki yüz ifadesinden ve kaypaklığını bildiğimizden sürprizlere hazır olalım, her an karşı tarafa geçmiş olabilir.

Kış Tepesinde Kavuşmalar Bölüm 1

İlk bölümde Kara Kale’ye gelen ve ikinci bölümde sesi soluğu çıkmayan Bran, eve döndü! Şimdi sıra Arya’da. Littlefinger çoğu zaman oyun oyunuyor olsa da kırk yılda bir güzel şeyler de söylüyor, yönetmek gerçekten Sansa’ya yakıştı. Jon Snow’un yokluğunda herşey ile ilgileniyor, geleceğe yönelik anlamlı planlar yapıyor. Yeni Sansa’yı çok beğeniyorum vallahi. <3 Kardeşine kavuşan Sansa ise tam da beklediği Stark hissini alamadı sanki. Bran artık eski Bran olmaktan uzak, ergen yerine yaşlı bir bilge gibi davrandığından da olabilir.

Nasıl Ölünür 101

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm Olenna Tyrell
Bu arada oğlunu da ben öldürmüştüm, bye!

Tyrion ile Jaime’nin satranç tahtası olarak kullandıkları Yedi Krallık’ta bir sonraki hamlelerini gördük. Ne yazık ki Tyrion fazla beklendik hareketler ile ikinci kez Lannister cephesine karşı yenildi. Gönüller ne kadar Daenerys’in yanında olsa da Cersei ve Jaime ikilisi bu bölüm bir miktar saygıyı hak etti. Cersei kasayı güvene alarak gücünü yüksek tuttu, Jaime ise aslında iyi bir komutan olabildiğini gösterdi. Peki Olenna Tyrell ne gösterdi? Game of Thrones’da nasıl tam bir kraliçe gibi ölünür! Hem Jaime’nin bilinçaltına oynadı hem de bu arada oğlunuzu da ben öldürmüştüm zaten güzelim diyip son çivisini çaktı. Efsanevi karaktere de bu yakışırdı, kadın gibi kadın! Özleneceksin Leydi Tyrell. Jaime’nin yüzünden Cersei’den aslında uzaklaşmakta olduğunu sezdim, ne dersiniz Cersei’nin sonu en sevdiği kardeşinden mi olacak?

Kraliçenin Adaleti

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm Ellaria Sand Snakes

Yara’yı savaş hazinesi olarak alıp, Ellaria ve kızını ise Cersei’ye hediye eden Euron yine Jamie’ye sataşmadan edemedi. Jamie’nin yediği laflar ile bir 7. sezon geleneği de bozulmadan devam etti. Cersei’nin Myrcella’nın intikamını aldığı sahne bunca savaş ve ölüm gördüğümüz dizinin Red Wedding’den beri belki de en acımasız sahnesiydi. Ellaria’yı pek de sevmememe rağmen içimi parçalamayı başardı. Cersei ise bu sahneden o kadar tahrik oldu ki, Jamie’yi baştan çıkarttı! Kraliçenin adaleti gerçekten korkutucu olmakta, eskiden sadece zekası ile korkutan Cersei artık acımasızlığı ile durdurulamaz bir güç modunda ve bu savaş Daenerys’in sandığından çok daha zor olacak.

Sam, Jorah ve Arya

Geçtiğimiz bölüm Jorah’a uyguladığı gizli tedavi ile iyileşmesine yardımcı olan Sam şimdilik bu başkaldırısından zarar görmemiş görünüyor. Geçtiğimiz bölüm görmediğimiz Bran gibi bu bölüm de Arya’yı göremedik. Muhtemelen bir sonraki bölüm Kış Tepesi kapısında belirecek o da.

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm: Kraliçenin Hangi Adaleti?

Cersei kendi adaletini sağladı şimdi bunun karşılığı bir diğer kraliçeden nasıl olacağı yönünde. Şu anda Lannister ikizleri bir adım önde, bakalım Targeryen ailesi de bir araya gelip ileri adım atabilecek mi? Olayların geliştiği, hem epik diyalogların olduğu hem de büyük hamlelerin oynandığı keyifli bir bölümdü Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm. Sezonun gerisi için heyecan yükseliyor. Kaçıranlar 1. Bölüm incelemesini ve 2. bölüm incelemesini de okuyabilir.

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm İncileri

Daenerys: Are you trying to present your own statements as ancient wisdom?
Tyrion: I would never do that… to you.

Olenna Tyrell: He really was a cunt, wasn’t he.

Missandei: You stand in the presence on Daenerys Stormborn of House Targaryan, rightful Heir to the Iron Throne, the rightful Queen of the Andals and the First Men, Protector of the Seven Kingdoms, Mother of Dragons, the Khaleesi of the Great Grass Sea, the Unburnt, the Breaker of Chains
Davos Seaworth: This is Jon Snow… He’s King in the North.

Tyrion Lannister: I trust the eyes of an honest man more than I trust what everybody knows.

Littlefinger: Fight every battle everywhere, always, in your mind. Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once. Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you’ve seen before.

Jaime Lannister: There are always lessons in failures.
Olenna Tyrell: Yes, you must be very wise by now.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

DEĞERLENDİRME
Yazarın Not
PAYLAŞ
Önceki İçerikDunkirk
Sonraki İçerikGrace and Frankie 1. Sezon İncelemesi

Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here