13 Reasons Why 1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

0
445
13 Reasons Why 4. Bölüm

Facebook, Twitter, Instagram… They made us a society of stalkers. And we love it.

13 Reasons Why 4. Bölüm ile bu defa röntgenciliği masaya yatırıyor. Hepimizin içindeki gözetleme isteğini endüstriye dönüştüren sosyal medya dünyasından açtığı kapı, bunun gerçek hayattaki yansımasının ne kadar korkutucu olabileceğine varıyor.

Clay’i röntgencisi Tyler’ın penceresinin önüne gönderen Hannah, tüm kasettekileri bu suça da ortak ediyor bir nevi. Bunların arasında olduğunu öğrendiğimiz Marcus ise konuyu önemsizleştirme çabasıyla Clay’i dinlemeye devam etmekten vazgeçirmeye uğraşanlar kervanına dahil oluyor. Parti davetleri ile devam eden çabaya karşı Clay’i uyarmaya çalışan Tony ise dayak sahnesi yüzünden ikna gücünü kaybetmiş durumda. Tüm bunlara rağmen Clay’in çevresinde kalmaya direnen Tony’nin kasetlerin ikinci setini de elinde bulundurması onunla ilgili merakımı giderek arttırıyor!

Hannah’ın arkadaş edinmesini ve yalnızlığının kısa süreliğine de olsa azaldığını görmek, sonunu bilsek de mutlu ediyor. Lezbiyen olduğu ortaya çıkan Courtney ise kendi kimliğinden kaçabilmek için çok çaba sarf ediyor, yakalanma korkusu yüzünden arkadaşlığı daha başından satmasına sebep olması üzücü.

Dizi doğru adımlarla Hannah’ın ailesini de hem giderek konuya dahil ediyor hem de onlara acındırmadan onlara üzülmemizi sağlıyor. Bu yüzden de savaşacak olmaları beni acayip sevindirdi. Tüm bu konular yine de Clay’in yaptığına sevinmemi sağlayamadı. Onlardan birine dönüşmek mi Clay’in de sonu acaba?

4 bölümün sonunda henüz intihara giden yol net değil, bunun için yapmış olamayacağını bildiğimiz ama yolun ilerlemesine sebep olan adımlar biraz yavaş gidiyor. Sonraki bölümler ile beklemenin değmesini umuyorum.

Kısa Kısa

  • Neden Bryce’ın öğrenmesinden bu kadar çekindiklerine anlam verebilmiş değilim. Öğrenirse ne olacağından korkuyorlar?
  • Fotoğrafo paylaşması yüzünden Tyler’ın Hannah’ı sevdiğine inanmakta zorluk çekiyorum. Sadece röntgenciliğine bahane arıyor gibi.
  • Tony’nin bu bölümdeki hareketlerinden psikopat olmadığına ve iyi olduğuna inanmaktayım, inanmalıyım bence.

Akılda Kalan Diyaloglar

Hannah: You spy on people everyday. We’re always watching someone. Following someone. And being followed. Facebook, Twitter, Instagram. They made us a society of stalkers. And we love it.

Marcus: Maybe he should. Maybe this how it ends. – Bryce’ın kasetleri öğrenmesinden bahsederken

Hannah: You made me paranoid Tyler. So now, I’m giving that to you.

Hannah: Nowhere was safe. You took all that away.

13 Reasons Why 4. Bölüm Müzik Kutusu

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikAlien: Covenant
Sonraki İçerikLars von Trier
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here