13 Reasons Why 1. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Tape 2, Side A

0
506
13 Reasons Why 3. Bölüm

13 Reasons Why 3. Bölüm Hannah’ın Alex ile ilgili kaydı ile devam ediyor. Kaos teorisinden giriş yapan Hannah, aslında basit ve önemsiz sayılabilecek bir hareketin nasıl başkalarının hayatında kasırgaya dönüşebileceğini anlatıyor. Keyif kaçırıcı detaylar içerebileceğinden 13 Reasons Why 3. bölüm izlemeyenlerin okumaya devam etmemesini öneriyorum. İkinci bölümün incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz.

Alex’in okuldaki kızlar ile ilgili listeye katkısını bir önceki bölümde Jessica’nın Hannah ile yüzleşmesinde görmüştük aslında ama listenin etkisi arkadaşlıkların bozulması ile kalmamış. İlk bölümde Justin’in iftirası ile adı çıkan Hannah bu defa da kendisine sürekli bakılmasına sebep olan liste ve listeye adını yazan Alex ile yüzleşiyor. Bu bölümde dikkatimi çeken Clay’in önce Alex’in masum olduğuna ve aslında bunu yapmak istemediğine yormaya çalışması oldu. Hala neden kasetlerde olduğunu bilemediğimiz Clay’in sorgulamaları giderek sertleşiyor konu ile ilgili. Hikayenin tamamını bilmeden dinlediği kısımlar ile sorgulara girişen Clay’e diğer karakterler gibi ben de kızmaya başladım sanırım. Bir de konular çok hafif ilerliyor derken taciz ile sonlanması henüz üçüncü bölümde olduğumuz göze alınırsa çok daha kötülerinin bizi beklediğini gösteriyor.

Alex ve Justin’i daha çok anlamamızı ister gibi bir bölümdü bir taraftan. Alex’in yalnızlığından kurtulmak için diğer erkeklerin gözünde edinmeye çalıştığı yer farkında olmadan başkalarını incitiyor. Justin’in ise uyuşturucu bağımlı annesi ile tanışarak pek de parlak bir hayatı olmadığını görüyoruz. Justin Hannah’ın yalan söylediğini iddia edip kendisine suç bulmazken Alex’in sorunluluğu aldığını görmek hem üzücü hem de tatmin edici. Yine de giderek daha intihara meyil eden Alex korkutmuyor da değil.

Esas merak noktası, Tony! Birilerini dövüyor, Hannah’ın ailesi ile ilgileniyor. Gerçekten en büyük merakım manyağın teki mi çıkacak yoksa gizli melek mi noktasına.

Kısa Kısa

  • Clay’in gerçekten kendisini kanıtlaması gerek miydi? Bunca olaydan sonra hala baskı uygulayan diğer gençler kasetlerden bir şey öğrenmemiş gibi.
  • Alex grupta o kadar dış kapının mandalı duruyor ki, sanki daha da yalnızlaşıyor.
  • Ayın üzerinde yavaşça ve küçük adımlarla büyüyen gölge metaforu ile Hannah’ın duygularına minik bir kapı. Güzel kelime oyunu.

Akılda Kalan Diyaloglar

Hannah: You can hear rumors. But you can’t know them.

Hannah: It seems like nothing. Until the hurricane hits.

Alex: Why don’t they put up a poster that says “Don’t be a fucking dick to people”?

 

13 Reasons Why 3. Bölüm Müzik KutusuCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here