13 Reasons Why 1. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Tape 1, Side B

0
535
13 Reasons Why 2. Bölüm

Losing a good friend is never easy, especially when you don’t understand why you lost them in the first place.

Selena Gomez ve Tom McCarthy‘nin yapımcılığında Netflix üzerinde yayınlanan 13 Reasons Why 2. bölüm yönetmen koltuğunda yine Tom McCarthy oturuyor. Hannah’ın ölümü ile hesaplaşmasının ikinci bölümü Jessica ile arkadaşlığına odaklanıyor. 13 Reasons Why ilk bölüm incelemesini kaçıranlar buradan ulaşabilir.

Arkadaşlık Basit Değildir

Okulda iki yeni öğrenci olan Jessica ve Hannah, rehber öğretmenin teşviği ile arkadaş oldular. Sıcak çikolatanın tatlı etkisi eşliğinde yeni bir okulda öğrenci olmanın yalnızlığından kurtuluyorlar. Kısa süre sonra ekibe dahil olan Alex ile birlikte keyifli bir üçlü oldular. Hannah’ın dediği gibi 1+1+1 kolay bir denklem değildi ve kasetlerde adının geçmesinin iyi bir şey olmadığını biliyoruz. Jessica ile Hannah’ın arasının Alex yüzünden bozulması başka bir dizide önemsiz bir ayrıntı olabilecekken Hannah’ın intiharına giden yola bir taş daha ekliyor.

Bu bölümde tanıdığımız Jessica ve Alex‘in Hannah‘ın hayatındaki etkisi sadece yaşanan olay ile alakalı görünmüyor. İlk bölümde Hannah’ı inciten ilk insan olan Justin Foley ile Jessica’nın sevgili olduğunu ve Justin’in kayıp olduğunu gördük. Kasetlerde Hannah Justin’e daha sonra tekrar geleceğini söylemişti ve çok daha büyük bir hatası olduğu ipucunu aldık. Clay’in henüz haberi olmayan suçun ne zaman ortaya çıkacağını göreceğiz. Hepsinden öte ilgimi çeken Tony’nin hikayeye nerede dahil olduğu konusu. Yaptığı bir şey olsa gerek ki kasetler ona ulaşmış ama ailesine yardımının sebebi sadece suçluluk duygusu mu acaba?

Diğer kasetlere dair verdiği ipuçları ile gizemi ve merakı bir üst seviyeye taşıdı. Arkadaşlık ile ilgili aforizmalar biraz fazla tekrar etse de, çok iyi yazılmış, çıtayı yükselten bir devam bölümü oldu. Müzik kullanımları yine çok başarılı, giderek gerilim artıyor.

Kısa Kısa

  • İlk bölümde buz dağının sadece su üstünde kalan kısmını gördüğümüz belli oldu.
  • Rehber öğretmenin öğrenmesinden bu kadar korkulması şüphe uyandırıcı.
  • Jessica’nın amigo kız olma olayında kendini bu kadar kaybetmesi cidden sinir bozucuydu.  Bölümden en sevmediğim karakter olarak çıkmayı başardı.
  • Gerçekten neden herkes Clay’e bu kadar iyi davranıyor?

Akılda Kalan Diyaloglar

Hannah: You never really know who you can trust, or who you can’t, so keep your wits about you.

Hannah: Losing a good friend is never easy, especially when you don’t understand why you lost them in the first place.

Hannah: It was a hot chocolate friendship, good for cold months, but maybe not perfect for all seasons.

Jessica: They are not your friends.

Hannah: One plus one plus one is not a simple equation.

Hannah: Boys talk, girls listen and everything gets messed up.

13 Reasons Why 2. Bölüm Müzik KutusuCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here