13 Reasons Why 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Tape 1, Side A

0
574
13 Reasons Why

“The rules here are pretty simple. There are only two. Rule number one: you listen. Number two: you pass it on. Hopefully, neither one will be easy. It’s not supposed to be easy, or I would have emailed you an MP3.”

Jay Asher‘ın Ölmek İçin On Üç Sebep adlı kitabından uyarlanan Netflix dizisi 13 Reasons Why, bir lise öğrencisi olan Hannah’ın intiharı sonrasında bıraktığı ses kayıtları üzerinden intiharının sebebi üzerindeki esrar perdesini aralıyor.  IMDb’de En İyi Dizi sıralamasında 95. sırada yer alan dizi, bu yıl sosyal medyada en çok konuşulan dizi oldu. Brian Yorkey tarafından yaratılan dizinin yapımcıları arasında ise ilk bölümün de yönetmenliğini yapan Oscar ödüllü Tom McCarthy dikkat çekiyor.

Sonun Başlangıcı

Hannah Baker‘ın intiharı ardından başlayan bölümde olayları onunla birlikte keşfedeceğimiz Clay Jensen ile tanışıyoruz. Clay, Hannah’tan hoşlanan ve ölümünden etkilenmiş bir genç. Anlam veremediği yokluğu üzerine Hannah’ın neden intihar ettiğinin sebeplerini anlattığı 13 bölümlük kaset kaydını bulduğunda kafası daha da çok karışıyor. Bu 13 sebeplik listenin özenle dinlenmesini ve dinleyen için kolay olmamasını diliyor Hannah çünkü bu onun hayat hikayesi. Kasetlerde adı geçen insanlara gelen bu paket, hayatına son vermesine sebep olanlarla son bir yüzleşme gibi. İlk kasetin suçlusu ise her şeyin başlangıcına sebep olan ilk öpücük Justin Foley. Kötü bir dedikodu ile inciterek sonun başlangıcına sebep olan Foley olsa da, bedbaht hali daha kötü şeylere işaret ediyor.

Tüm okulun ve ailelerin alarm durumuna geçmesine sebep olan intiharın sonrasında yaratılan soğuk renkli dünya ile Hannah‘lı anların sıcak tonlardaki karelerin zıtlığı olayın etkisini seyircide daha da arttırıyor. Bölümü yöneten Tom McCarthy serinin sert tonunu ve kurallarını ortaya koyuyor. Daha ilk bölümden Dylan Minnette (Clay) ve Katherine Langford (Hannah)’ın başarılı oyunculukları da seyirciyi etkisine alıyor. 

Kısa Kısa

  • Clay’in Hannah’ın kayıtlarına konuşması ve onu zaten hafife almadığını söylemesi cız ettirdi, çok çaresiz bir andı.
  • Kitapta bir gecede hepsini dinlediğini duyduğum Clay’in nasıl hepsini dinlemeden durabildiğini çözebilmiş değilim. Benim merakım buna elvermezdi.
  • Clay ile Hannah arasında bir şey olacak diye umuyorum, bu sadece platonik aşktan ibaret değil gibi.

Akılda Kalan Diyaloglar

Hannah Baker: Hey, it’s Hannah, Hannah Baker. That’s right. Don’t adjust your… whatever device you’re listening to this on. It’s me, live and in stereo. No return engagements, no encore. And this time absolutely no requests. Get a snack. Settle in. ‘Cause I’m about to tell you the story of my life.

Hannah Baker: The rules here are pretty simple. There are only two. Rule number one: you listen. Number two: you pass it on. Hopefully, neither one will be easy. It’s not supposed to be easy, or I would have emailed you an MP3.

13 Reasons Why Müzik Kutusu


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here